Pasaulinė Žemės diena mokykloje

„Kiekvienų metų pavasario slenkstyje mūsų žemėje trumpam stoja nepaprastas žibučių metas.Tada šviesiuose be paunksmio miškuose žydi tik ta viena mėlynžiedė gėlė. Virš jos velėnos kvapą kilnoja giedri sausvėjai, paukščių giedojimu pasitvenkia padangė. Vidurdienį, įsėdus į padebesių keltą, verta pakilti... Argi reikia stebėtis, jei žmogus lyg į meno šventę perka bilietą norėdamas pasigėrėti iš aukštai gimtąja žeme... “ Taip apie pavasario pradžią ir žemę rašė garsus Lietuvos geografas ir gamtininkas Česlovas Kudaba.

Nuo 1971 metų kovo 20-tąją minime Tarptautinę žemės dieną. Ši šventė šiais metais vyko Varėnos „Ryto“ progimnazijoje. Renginyje dalyvavo Vydenių pagrindinės mokyklos, Senosios Varėnos A. Ryliškio vidurinės mokyklos, Panočių pagrindinės mokyklos, Matuizų vidurinės mokyklos, Nedzingės pagrindinės mokyklos, Žilinų pagrindinės mokyklos, Valkininkų vidurinės mokyklos, Varėnos „Ąžuolo“ gimnazijos ir Varėnos „Ryto“ progimnazijos mokiniai ir mokytojai.

Ryte mokyklos fojė vyko dalyvių registracija, veikė inkilų ir kūrybinių darbų iš kartono paroda. Visi svečiai vaišinosi žolelių arbata ir saldumynais. Vėliau visi susirinko į mokyklos aktų salę, kur vyko šventės atidarymas. Atvykusius svečius pasveikino mokyklos direktorius Rimas Vasiliauskas ir biologijos mokytoja Sigita Toločkienė, sveikinimo žodį tarė Varėnos rajono vicemeras Alvydas Valeiša. Šventę pradėjo aštuntokų saksofonistų trio: Mangirdas Kašėta, Jokūbas Greblikas ir Aurelijus Kauneckis. Renginį vedė 7c klasės mokinė Evelina Volodzkaitė, atidarymo metu koncertavo progimnazijos mažosios šokėjos, eiles apie pavasarį skaitė 5d klasės mokinys Gabrielius Čeikus, 8ė klasės mokinė Silvija Biekšaitė, pianinu grojo 8d klasės mokinė Greta Valasinavičiūtė. Gražia dzūkiška tarme 8ė klasės mokinė Rugilė Kudarauskaitė visus šventės svečius supažindino su žemės dirbimo „varažbitais“, kurie žavėjo lietuvių liaudies išmintimi ir dzūkišku humoru. Į šventę atvyko daug svečių, kurie negailėjo gražių žodžių, dovanų ir patarimų susirinkusiems. Smagu buvo salėje matyti neįprastas -margas kaip žemė- komandas, kurios varžėsi savo gebėjimais, žiniomis ir kūrybiškumu. Netikėti buvo ir komandų pavadinimai: „Glūkas“, „Ūlos akis“, „Žiežulis“, „Karloniškės ežeras“, „Varėnos jūra“, „Verseka“, „Lavysas“, „Merkys“, „Nemunas“. Devynios komandos, stebimos geranoriškai nusiteikusios komisijos, atlikinėjo organizatorių parengtas užduotis. Labiausiai nustebino pirmoji užduotis, nes reikėjo atpažinti augalus ,sudygusius vazonėliuose, kurie buvo ant kiekvienos komandos stalo. Kai kurie komandų nariai net paragavo augalų, kad tik atsakymas būtų teisingas... Originali ir visus komandos narius bendram darbui sujungusi užduotis buvo maketo kūrimas, čia mokiniai demonstravo savo fantaziją , nes iš įvairiausių gamtinių medžiagų, spalvoto popieriaus ir kartono reikėjo sukurti gamtinių objektų maketus. Šventės dalyviai buvo sumanūs ir šaunūs. Labai gerai spėliojo kompiuterines mįsles, kūrė ketureilius ir sprendė „Gėlių kryžiažodį“. Visas konkursines užduotis sugalvojo ir paruošė Varėnos „Ryto“ progimnazijos mokytojos Sigita Toločkienė ir Marija Vasiliauskienė. Gerą nuotaiką mokiniams, mokytojams ir svečiams dovanojo progimnazijos šokio kolektyvo „Fantazija“ šokėjos (vadovė Janina Spangevičienė), choro jaunieji dainininkai (vadovė Asta Kašėtienė) ir Varėnos „Ąžuolo“ gimnazijos mokiniai Justinas Stanevičius ir Karolis Sūnelaitis. Šventės pabaigoje buvo padėkos, dovanos, skanūs pietūs, nuoširdūs patarimai ir ,aišku, bendra nuotrauka atminimui.

AČIŪ visiems mokytojams, svečiams, mokiniams, visiems talkinusiems savanoriams. Tik dėl jūsų darbštumo, nuoširdumo ir kūrybiškumo Tarptautinės Žemės dienos šventė buvo tokia nuotaikinga ir spalvinga.

Varėnos „Ryto“ progimnazijos direktoriaus pavaduotoja  ugdymui  Jolanta Sabaitienė